LİZ TAŞI VE MUŞ BEYAZI İLE RENGARENK EVLER...

 

LİZ TAŞI

Muş’ta bulunan doğal taşlar inşaat sektöründe yepyeni ve muhteşem çözümler sunuyor: Liz Taşı, Muş Beyazı ve Bazalt. Özellikle Liz taşı, dış cephe kaplamalarında yepyeni bir tarz sunuyor. Doğal, iklime uygun ve çok güzel…

Liz Ovası olarak bilinen Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Erentepe bölgesinde çıkarılan Liz Taşı, Süphan Dağı'nın volkanik tüflerinin zaman içerisinde sertleşmesiyle oluşmuştur.  Farklı renkleri olan ve kolay işlenebilen Liz taşı yaz mevsiminde evleri serin, kış mevsiminde sıcak tutarak yakıtta yaklaşık yüzde 50 tasarruf sağlamaktadır.

Ahlat taşına rakip olarak düşünülen taş daha çok cami, kamu binaları ve okul inşaatı yapımında kullanılırken, son zamanlarda bölge halkı arasında da giderek tercih edilmektedir. Doğal güzelliğinin yanında boya badana işlerine gerek olmadığı için oldukça uygun fiyata yapılıyor.

MUŞ BEYAZI VE BAZALT

Liz taşının yanı sıra ilde bulunan Muş Beyazı ve Bazalt da inşaat sektöründe ilgi görüyor. Muş Beyazı merkeze bağlı Bakırcılar köyünden çıkarılıyor ve yumuşak yapısı nedeniyle desen ve yazı yazmaya oldukça elverişlidir.  Varto ilçesine bağlı Tepeköy mevkiinde çıkarılan Bazalt taşı ise oldukça kaliteli.

Taş işletmeciliğinde Muş’un önde gelen firması olan Biltaş Beton yetkilileri Liz Taşı, Muş Beyazı ve Bazalt’a yoğun bir ilginin olduğunu belirtiyorlar.  Firma yetkilileri, söz konusu taşların iç ve dış pazarlarda büyük bir potansiyeli olduğunu belirtiyor. Firma, Muş taşı işletmeciliğinin geliştirilmesi amacıyla 2009 yılında DAKA Kobi Mali Destek Programı kapsamında desteklenmişti.

Fotoğraf Galerisi
» Diğer Güncel Başlıklar